WWW.TORUNIMY.PRV.PL

Zabytki

 

definitywnie po zdobyciu miasta przez Szwedów w 1703 r. w czasie wojny północnej. W XVIII w. mieściło się w niej więzienie. W XIX w. została nadbudowana i przeznaczona na cele mieszkalne.

Baszta Gołębnik

Jedna z wielu baszt, jakie zachowały się w murach miejskich od strony Wisły, nosi nazwę "Gołębia" i pochodzi ze średniowiecza. Nazwę swą zawdzięcza od umieszczonych w XIX w. w górnej części gołębników dla gołębi pocztowych wykorzystanych przez garnizon pruski dla celów informacyjnych pomiędzy miastami fortecznymi.

Baszta zwana "Monstrancją"

Przy ul. Podmurnej zachowało się kilka spichlerzy oraz pod numerem 14/16 baszta ośmioboczna zwana "Monstrancją". Pochodzi z połowy XV w. i została wzniesiona w murze Starego Miasta, w celu wzmocnienia obronności ze strony zburzonego zamku krzyżackiego, gdyż teren ten stał się łatwo dostępny dla ewentualnego nieprzyjaciela. Obecnie baszta jest użytkowana na różne cele, m.in. na warsztaty artystyczne.

Baszta Koci Łeb

 

Okrągła baszta, zwana "Kocim Łbem", znajdująca się w północnej części murów miejskich (dziś koniec ul. Podmurnej), sięga swymi początkami okresu średniowiecza. W XVI w. została rozbudowana i przystosowana do większej liczby dział stając się silnym stanowiskiem ogniowym. Jej podziemia wykorzystano na cele więzienne. W czasie wojny północnej (1703 r.) została częściowo zniszczona, odbudowana na początku XX w. i podwyższona o jedno piętro. Według toruńskiej legendy dla uświetnienia pamięci o dzielnym kocie, który wsławił się podczas obrony Torunia przed Szwedami w 1629 r., część północnych fortyfikacji miejskich poświęcono pamięci bohaterskiego kota. Była więc w Toruniu baszta Koci Łeb, Kocie Łapy (4 baszty), Koci

<-WSTECZ              DALEJ-> 

www.kina.ws\torun.php

www.torun.pl

www.turystyka.torun.pl

www.cinemacity.pl

www.gim29.prv.pl

 

STRONA GŁÓWNA

Copyright 2006 by Marcin Lewicki and Arek Stawicki